Nabídka přednášek

Jedná se o přednášky z oblasti záhad a cestování. Autor se svou skupinou jezdí na expedice do nejrůznějších koutů naší Země, aby luštil záhady naší planety. Jedná se o záhady z oblasti kryptozoologie, tedy hledání dosud neznámých nebo údajně už vyhynulých zvířat, z oblasti paranormálních jevů, historie apod. Přednášky jsou doprovázeny promítáním jak obrázků, tak krátkých filmů, týkajících se dané záhady. Nejedná se tedy o obvyklé popisování různých světových záhad, ale o vlastní poznatky a objevy při luštění těchto záhad. Cesty expedic vedou  hlavně do exotických, lidmi málo navštěvovaných končin naší Země.

Délka samotné přednášky  -  1 hod.   může následovat diskuze.

 

 

Kryptozoologie:

 

Příšery a záhadná zvířata.

Podělíte se o zážitky a výsledky z expedic za lochneskou nestvůrou do Skotska,  legendárním obrovským smrtícím červem olgoj chorchojem a divokým člověkem almasem, do Mongolské pouště Gobi. Byla to úplně první expedice na světě, která se vydala tohoto tajemného tvora hledat a tak zajistila jeho popularitu. Dále to bude cesta za sloním ptákem na Madagaskar. Přednáška je doprovázena projekcí obrázků a filmových ukázek z jednotlivých expedic.

 

 

Pro milovníky kryptozoologie je možno toto téma rozšířit o další záhadné tvory na dvě přednášky.

 

Příšery a záhadná zvířata 1.

Lochneská příšera ze Skotska,  olgoj chorchoj z mongolské pouště Gobi a tatzelwurm z rakouských Alp.

 

Příšery a záhadná zvířata 2.

Divocí lidé – australský yowie, mongolský almas, hobit niteu ze Srí Lanky,

Sloní pták z Madagaskaru, vakovlk neboli tasmánský tygr z Austrálie.

 

 

Anomální místa:

 

Prokletá a zlá místa na Zemi

Zjišťujeme co se děje na některých místech naší Země, kde se ztrácejí nebo záhadně umírají lidé a odehrávají se tam podivné úkazy. Vypráví se o nich, že to jsou místa posvátná nebo prokletá. Nebo že tam působí mimozemšťané. Vydáme se do:

Údolí smrti.  Expedice na Sibiř do Jakutska s cílem nalézt a prozkoumat Údolí smrti se svými tajemnými kotli v neobydlených oblastech sibiřské tajgy. Hledané kotle jsou kopulovité stavby z neznámého kovu a neznámého původu utopené ve věčně zmrzlé půdě, údajně dílo mimozemšťanů. Údolí je ale životu nebezpečné místo, kterému se domorodci vyhýbají, neboť  tam hrozí záhadné nemoci a smrt. Pro pátrání musel být použit motorový paragliding, tedy létání na padáku s motorovým pohonem.

K Černé hoře do Austrálie, podivnému útvaru kde záhadně mizí lidé. V hoře prý žijí démoni nebo otroci mimozemšťanů, kteří masakrují lidi.

K ruinám záhadné stavby Nan Madol na ostrově Pohnpei v Mikronézii Podle Danikena to stavěli mimozemšťané, domorodci zase mluví o dávné civilizaci obrů ze starého potopeného kontinentu MU.  Budovy jsou vystavěny z obrovských čedičových sloupů, jejichž převoz na místo stavby nebyl dosud vysvětlen. Výzkumníci prolézají neprozkoumané podzemní chodby a hledají hrobky s obřími kostmi králů (mimozemšťanů?), stráví noc v ruinách a čekají na strašidelná světla a nakonec se potápějí v moři, kde je údajně ukryta podvodní část města s platinovými rakvemi dávných vládců.

 

Historie:

Děsivé bytosti  historie

Přednáška je zaměřena na golema – konkrétně pražského golema a na upíry – konkrétně na hraběte Drakulu.

Legendy o golemech jsou velice staré a pocházejí od židovských kabbalistů. Autor vysvětluje kdo to je golem, jak a proč se vyrábí a jestli je vůbec možné oživit hliněnou sochu. Nejznámější a nejslavnější je legenda o golemovi pražském. Její obsah. Historikové legendu odmítají jako výmysl pro neexistenci písemné historické zmínky z té doby. Autor  předkládá několik argumentů, že legenda není vymyšlena, ale vychází ze skutečné příhody. Dochází ke zcela nové hypotéze, vysvětlující kdo mohl být pražský golem a jak celá legenda vznikla. Důkazy pro svou hypotézu hledá na půdě Staronové synagogy v Praze,  kde bylo golemovo tělo ukryto a kam je od golemova zničení v 16. století vstup zakázán. Zcela výjimečně získal povolení golema tam hledat s pomocí moderní techniky. Co na půdě našel?

 

Druhá část přednášky se zabývá historií víry v upíry. Záznamy o upírech ve starých kronikách i archeologické vykopávky. První filmový Drakula a slavný román Drakula o největším upírovi. Jeho obsah ale není jen fantazie, vychází ze skutečných údajů. Drakula jako historická osoba Vlad IV. Kde leží jeho hrad? Autor se vydal na výpravu do Rumunska tento hrad hledat a prozkoumat. Co v rumunské Transylvánii nalezl?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Technické požadavky:

Zatemněný sál s promítacím plátnem. Podle velikosti sálu ozvučení. Nejlépe mikrofon do ruky.

Data projektor s notebookem. Možnost ovládání  přednášejícím z jeviště. Možnost promítání zvukového filmu na DVD.  Reproduktor v notebooku je příliš slabý, nutno zvuk vyvést do zesilovače a reproduktoru za plátnem. Na přivezeném DVD jsou nahrány obrázky a mezi nimi jsou zvukové filmové ukázky. Přednášející je podle potřeby sám postupně za sebou pouští. Někdy není starší notebook schopný rychle číst film z DVD, takže film se pak zastavuje a přerušuje.. V tom případě nahrávám celé DVD do notebooku a ten to potom pouští ze svého disku. Nutno vyzkoušet.

Po celou dobu přednášky tma v sále i na jevišti kolem plátna, přednášejícího osvětlit pouze boďákem nebo podobným způsobem u stolku s notebookem.

Přítomnost místního technika 1 hod. před začátkem pro vyzkoušení správné funkce.

 

Cena:

2.000 Kč + doprava

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode